Pierwsze na świecie LTE dla sektora publicznego

 

W społeczeństwie informacyjnym szybka komunikacja w czasie rzeczywistym jest warunkiem sukcesu w biznesie. Bazując na wieloletnim doświadczeniu we wdrożeniach sieci bezprzewodowych dla rynku operatorskiego, HUAWEI opracowało szereg innowacyjnych rozwiązań bezprzewodowych dedykowanych sektorowi Enterprise – administracji publicznej, sektorowi transportowemu, energetycznemu i innych.

Ożarowice na Śląsku jako pierwsza na świecie gmina wdrożyła powszechny dostęp do szerokopasmowego internetu w technologii LTE. Korzystają już z niego jednostki podległe gminie, a kolejnym etapem będzie dostarczenie szybkiego Internetu wszystkim mieszkańcom Ożarowic.   Wdrożenie projektu kosztowało 3,2 mln zł, z czego 2,7 mln pochodziło z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Dzięki poprawie infrastruktury internetowej gmina Ożarowice, na terenie której znajduje się siedziba portu lotniczego Katowice-Pyrzowice, chce przyciągać inwestorów i turystów.

Pierwszy taki projekt na świecie

Dostawcą technologii dla śląskiej gminy jest firma HUAWEI. Jej przedstawiciel, Sylwester Chojnacki, podkreśla, że wdrożenie LTE w Ożarowicach to projekt unikalny na skalę światową, bo po raz pierwszy rozwiązanie LTE dedykowane jest odbiorcy publicznemu.

– Jest to pierwszy projekt LTE na świecie w tak wysokiej częstotliwości. Dzięki temu mieszkańcy Ożarowic mogą dzisiaj cieszyćsię najnowszą technologią LTE, która służy jako ostatnia mila dostępu dla użytkowników końcowych, czyli mieszkańców gminy – dodaje Sylwester Chojnacki. – Pasmo najczęściej dzisiaj wykorzystywane przez operatorów kończy się w granicach 2,3-2,6 GHz. Natomiast potrzeba i regulacje rynku światowego wskazują na to, że pojawiają się również inne częstotliwości do zagospodarowania. Są to częstotliwości rzędu 3,4-3,8 GHz. HUAWEI postanowił rok temu, że chciałby skupić się również na tych częstotliwościach i rozpocząć komercyjną produkcję sprzętu w tym zakresie pasma.

Dzięki wykorzystaniu wyższych częstotliwości oraz tzw. systemów LTE TDD projekt będzie służył mieszkańcom długo – co najmniej 8 do 10 lat.

Bez trudu osiągnęliśmy przepustowość 30 Mbps na pojedynczym terminalu LTE. Działają też radiolinie, które przenoszą od 200 do 800 Mbps – mówi Piotr Długosz z firmy STIMO, odpowiedzialnej za wdrożenie rozwiązania.

LTE wkrótce dla wszystkich

Zainstalowane w miejscach publicznych Hot Spoty na razie umożliwiają jedynie dostęp do wybranych stron administracji publicznej. Gmina jest w trakcie procedury w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, by umożliwić pełny dostęp do sieci. Wójt Grzegorz Czapla zapowiada, że docelowo zasięgiem LTE zostaną objęci wszyscy mieszkańcy gminy Ożarowice.

 

(Źródło: www.chip.pl, HUAWEI Polska)